6 Mayıs 2014 Salı

HIDRELLEZMERHABALAR;Hıdrellez kocakarı ayına göre baharın gelişi yada Hızır ile İlyas peygamberin gökyüzünde buluşması demek.
Akla ilk gelen gül fidanlarına dilekler asmak veya gömmek.Çocuğu olmayanlar gül fidanında beşik sallarmış.
Ülkemizin her bölgesinde farklı inanışlar var.Doğuda ateşlerin üzerinden atlıyorlar mesela.

Benim bildiğim gördüğüm;bugün düğüm atılmaz evde herhangi bir iş temizlik yemek el-işi vs. yapılmaz.Genelde burada Trabzon'da Hıdrellez'de pikniğe gidilir.Bugünkü  havaya bakılırsa yağmur ha yağdı yağacak piknik yapılmaz.
Pikniğe Boztepe'ye çıkılırdı eskiden bilmiyorum hala öyle mi? Çalışmaya başlayınca piknik hayal oldu hele Hıdrellez'de.Eskiden Hıdrellez'de Boztepe'ye çıkılınca piknik için o kadar kalabalık olurdu ki tepeden aşağı şehre piknikçilerin gürültüsü uğultulu bir ses gibi gelirdi.Tabii piknikçiler kadın ve çocuk olunca çıkan sesi düşünün artık :))))
Birde akşam ezanı okunmadan eğri dikilir ve tuz eritilip dökülür.Eğri dediğim fasülye,mısır,buğday veya nohut evde ne varsa  bahçeye yoksa bir saksıya dikilir.Amaç yıl boyunca yapılan 'istemeden' yanlışlar hatalar üzerimizden çıkıp gitsin.Hanede uğursuzluk olmasın diye ve çok enteresandır gerçekten ekilen tohumlar eğri büğrü büyürdü kendi gözümle gördüm,gerçekten.Bilimsel bir açıklaması vardır elbette neden o şekil büyür diye dikilme zamanı değildir vs. ama gelin görün ki büyüklerim bunu yaparlardı ben bile yapıyorum. Dikemezsem tuz eritip döküyorum bu akşam da öyle olacak.Dört-beş kaşık tuzu bir kapta bol su ile eritip 'bilmeden yaptığım yanlışlıklar hatalar bu tuz gibi eriyip yok olsun gitsin evimin huzuru kaçmasın' diyeceğim ve lavaboya dökeceğim ki denize ulaşsın.
Bir de şunu hatırladım şimdi; Hızır ile İlyas'ın kavuşma vakti dün ikindide başladı bugün akşam ezanında bitecek.
Yıllar önce ben de gül fidanının altına bozuk para gömmüştüm diğer gün çıkarmıştım.O bozuk para cüzdanımda duruyor ve uğuruna inanıyorum.Çok param hiç olmadı ama parasız da hiç kalmadım.
Dilerim gül fidanlarında dilek dileyenlerin dilekleri gerçekleşir.6 Mayıs 1972 üç fidanın yok olduğu toprağa düştüğü gün.Tarihin bir cilvesi diyorum Hızır ile İlyas kavuşur ama Deniz ,Yusuf ,Hüseyin darağacından toprağa düşer.


HEXE yağmurlu bir Hıdrellez gününden bildirdi.

Gül Fidanlarımız solmasın.

Sevgiyle kalın...


                                                                                                                                             NuR


3 yorum:

 1. Hıdırellezde sadece dilekleri yazıp denize atılır yada gül fidanına gömülür diye biliyodum. Ama bunlar da çok güzelmiş :)

  Her iyiliğin bir cezası vardır ya onlar da canlarıyla ödediler :(
  Ölümsüzler gönlümüzde ...

  YanıtlaSil
 2. Şeymacığım yorumun için teşekkürler.Sevgiyle kal :))

  YanıtlaSil
 3. dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

  YanıtlaSil