14 Şubat 2015 Cumartesi

FİFTY SHADES OF GREY

                                                              

 (Instagram sayfamdaki 'Fifty Shades Of Grey' alakalı fotoğrafım...@nurkibritci Instagram sayfama beklerim.)
Okudum bu üçlemeyi ;hatta 3.kitabın çıkmasını, çevirisinin yapılması ve kitapçılara gelmesini sabırsızca bekledim (beklemeyi bekletilmeyi hiç sevmem) hatta İstanbul'da ki arkadaşlarıma İngilizcesini bulabiliyorsanız o da olur alıp bana gönderin lütfeeeeeeeen...demişliğim var.Ha geldi gelecek diye kitapçıları her akşam iş çıkışı yokladım araya başka kitaplar sıkıştırıp okudum.Bir sürü saçma sapan yorum yapanlar oldu çok erotik, pornografik hatta sapıkça (mazoşistçe) vs.vs.vs.

Kitabı almadan yorumlarını okumuştum gazetelerde Vikitap'ta ve Kitapyurdu'nda.Herkes farklı anlatıyordu.Kimi beğenmiş kimi beğenmemiş.Beni en çok bir Kadın yazarın yazmış olması etkiledi.Erkek yazmış olsaydı daha farklı düşünürdüm.Çünkü biz Kadınlar 'Aşk'a','Sevgiye',Romantizime've'Cinselliğe' daha farklı bakıyoruz.Kadınları anlamak mümkün değil diyorlar ya Erkekler aslında çok kolay, biz duygularımızla hareket ediyoruz.Kalbimize dokunabiliyorsanız mesele bitmiştir.Ammmmaaaa.... damarımız tuttumu biz bile kendimizi tanıyamayız o kadar feci oluruz ( nadir durumdur korkmayın yeter ki kalbimize dokunun!!!).Nerede kalmıştım evet; Kadın yazar ve yabancı olması beni etkiledi.Merak da ettim tabii :))) Bizim insanımızda cinsellikle ilgili tabular olduğu için ağır geliyor tabii.Bazı yerlerinde ben nasıl yani ?yok artık dediğim oldu.Bu kitap için şunu söyleyebilirim;bir hikayesi var.Christian Grey'in (baş kahramanımız o yakışıklı seksi,asi,yaralı küçük çocuk).Hayatını darmadağın etmiş geçmişinde çocukluğunda yaşadığı travma onun sıcak, sevecen,masum kalbini bir soğuk taşa çeviriyor.Kendini herkesten soyutluyor.Kimseyle yakınlık kurmuyor.En önemlisi de kimsenin ona dokunmasına yani fiziki olarak izin vermiyor.Ailesine karşı aşırı korumacı ve bir o kadar da resmi. Anastasia Steele(genç,güzel,akıllı ve anaç bir tarafı olan) hayatına girince hiç ummadığı bir şey oluyor. Aşık oluyor,ama bunu ne kendine ne Anastasia'ya ne de taş tutmuş buz kalbine itiraf edemiyor.Hikaye'de geçmişte küçücük  bir çocukken yaşadığı travma korkunç bir şey.Okurken çok üzüldüm.Annesi sevgilisi tarafından dövülüp öldürülür ki bu dövülmelerden Christian da nasibini alıyor ve annesinin cesediyle beraber günlerce yalnız kalıyor aç ,susuz.Defalarca dövülmüş ve üzerinde sigaralar söndürülmüş, korkunç!!! İçinde ki bu Travmayı bir şekilde atmak için farklı bir yönteme baş vuruyor bunu da ona bir aile dostlarından yaşça büyük bir kadın yapıyor.Ergen yaştaki bir çocuğa cinselliği yanlış anlatıyor, uyguluyor kısaca istismar ediyor .İşte Christian'ın normalleşme çabaları ,gel-gitleri ,Aşk'la tanışması,istismar edildiğini kabul etmesi ve kalbine söz geçirebilme çabalarını bulacaksınız bu üçlemede.Ben çok beğendim.Tavsiye de ediyorum.Okuyun ondan sonra karar verin diyorum.

Bir not ekliyeyim.Kızım kitapları okuduğumu biliyor.Hakkında çok konuşulduğu için merak etti.Ben de okuyayım dedi.Önce uyardım bak cinsellik içeriyor sana uymaz dedim.Bana sadece 'Anne yirmibir yaşındayım istersen buna ben karar vereyim.'dedi.Henüz okumadı ama bana da bir tecrübe oldu.Benim çok olmasa da tabularım varmış.İster istemez yaşadığım toplum beni de etkiliyormuş.Kızım beni bir silkeledi söylediği sözle tekrar kendimi sorguladım.Çocuklarımı ben yetiştirdim kendi değer yargılarıma göre ama bazı noktalar hala üzerinden geçmelikmiş.(Kendime Not: Sen yetiştirdin sen hayata hazırladın son karar çocuklarının olsun.Sadece çaktırmadan izle.)


Son olarak HEXE'niz der ki;

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü;
İlla bir günü olası gerekmiyor sevdiğinizi hatırlamanın.Ayrıca bence Kapitalizmin bir dayatması olduğunu düşünsem de yine de kutlarım sizlerininkinide.Kırmızı güller Kalpler çok hoş.                                                    SAVAŞMAYIN EY DÜNYA

                                                   SEVİN, SEVELİM, SEVİLELİMNOT:Sinemaya gidip filmi izlemiyeceğim kapalı yerlere giremiyorum.'I HAVE PANİC ATTACK'.İnternete düştüğü an izleyeceğim şimdiden beğenmiyeceğim gibi çünkü kitabı olan filmler bana inanılmaz vasat geliyor.

Sevgiyle kalın ön yargılı olmayın.


                                                                                                                                                     NuR :)

3 yorum:

 1. Nur'cuğum bugün aynı konuda bir blog arkadaşım daha yazmış, o filmine gitmiş sinemada, türbanlı kızlar bile varmış:)))ben maalesef rahatsız olurum gidemem, kitabını da okuyamam, hele yazdıklarını (özeti)okuyunca asla...
  rahatsız ediyor erotik her şey.....eskiden böyle değildim yaşlandıkça böyle oldum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yorum için teşekkürler.Düşüncene saygı duyuyorum.Genç de sayılmam ama Roman'larda anlatılan Aşk'ı seviyorum.Bir tarafım çok Romantik benim ama hayatıma bunu anlayan biri de girmedi malesef.Eş olan da malesef yok oldu.Neyse boş verdim zaten.İki AŞKIM var benim KIZIM ve OĞLUM.Allah sağlık,huzur ve bol şans bol mutluluk versin onlara.Mutlu olsunlar sonuçta bir zamandan sonra herkes kendi hayatını yaşayacak.Çok öptüm sevgilerimle....

   Sil
 2. Annem, "Öğretmenler odasında konu hep bu, herkes okumuş" diyor. Henüz kendisi okumadığından dışarıda kalıyormuş yorumlara.

  YanıtlaSil